وب سایت شهرستان طارم

زافتخارات((رضا))این بس که اوهم طارمی است

شعری از شاعر فرهیخته طارمی شادروان محمد رضا روحانی

              ملک قرآن است طارم،مهدایمان است طارم    

                                                                         باغ رضوان است طارم،شهرخوبان است طارم

             درجهان علم و حکمت،پیش دانش پروران    

                                                                         صاحب عزاست طارم،مالک شان است طار م

            از ادیبان سخن  سنجش به عالم سرفراز      

                                                                                منشاءدین پروران و پاکمردان است طارم

           عارف شیراز گرنازد به رکن آباد، باد             

                                                                                مفخر فخر و تجلی گاه عرفان است طارم

           گنج فرهنگ است طارم در نگاه اهل فضل     

                                                                               صاحب صدها اثر ازروزگاران است طارم

          مردم طارم ز تدلیس و ریا وریب دور              

                                                                              مردمی را از ره ایمان نگهبان است طارم

          غیر یکرنگی به طارم،طارمی رارنگ نیست   

                                                                           ملک انسانهاست طارم آری اینسان است طارم

         ذره ذره  خاک طارم،لعل ویاقوت است و در   

                                                                          ازهمین زرخیزش مشهور دوران است طارم


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

گرانترین و لذیذترین قارچ دنیا درطارم

گرانترین و لذیذترین قارچ‌های خوراکی جهان در شهرستان طارم استان زنجان رشد می کند.

مجری طرح پژوهشی بررسی زیستگاه‌های دنبلا‌ن کوهی افزود : گونه ای از نادرترین قارچ های " دنبلان کوهی " جهان دربرخی از مراتع شهرستان طارم شناسایی و در دانشگاه زنجان بررسی شده است .

عمارلو گفت : قارچ های دنبلان کوهی با گیاهان مرتعی همزیستی دارد و آزمایش های نهایی درباره شناسایی این گونه گیاهی ادامه دارد .

وی گفت : قارچ دنبلان کوهی در سال های پر باران و فصل پاییز و نیز از اول اسفند تا نیمه اول فروردین در مراتع شهرستان طارم رشد می کند و از شکاف و ترک های ویژه ای که در خاک ایجاد می کند شناسایی و جمع آوری می شود.

مجری طرح پژوهشی بررسی مراتع زیستگاه قارچ های دنبلان کوهی افزود : بیش از 15 نوع پروتئین در این قارچ ها شناسایی شده است .

عمارلو گفت : قیمت قارچ های دنبلان کوهی در کشورهای فرانسه ,ایتالیا و انگلیس هر کیلو 100 تا 200 دلار است .

وی افزود : پرورش آزمایشگاهی قارچ دنبلان کوهی هنوز در محافل علمی و تحقیقاتی جهان میسر نشده است و محققان زنجانی تحقیقات خود را درباره پرورش آزمایشگاهی این قارچ ادامه می دهند .

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

دره هازار زيبای خفته

جنگل هازار Hazar forest

در مسیر رودخانه های جاری از رشته کوههای البرز به سمت ارتفاعات که پیش بروید در ارتفاعات بالا و البته پایین تر از مراتع ییلاقی شما می توانید شاهد جنگلهای منحصر بفردی در منطقه طارم باشید . این جنگلهای ضلع جنوبی البرز فقط مختص طارم می باشند . یکی از این جنگلها که در مسیر رودخانه چینی لر می باشد جنگل هازار نام دارد.

این جنگل الحق یکی از بکرترین و نادرترین دره های ایران می باشد . بدلیل مسیر صعب العبور آن هازار یک دره ساکت و مخوف است که سفر به درون آن حتی برای محلی ها هم بتنهایی امکان پذیر نیست و حداقل حضور دو نفر همراه منطقی می باشد . رودخانه هازار بسیار پرآب و از مرتع مشرف به آن سرچشمه می گیرد . آب آن بسیار سرد و گوارا است .

دره هازار دارای دو نوع جنگل متفاوت در دو ضلع شرقی و غربی می باشد که با وجود اینکه در مقابل هم هستند ولی کاملا متفاوتند .در سمت غربی بعلت رطوبت کمتر جنگل شامل درختهای موسوم به آردیژ می باشد که کوتاه و با شاخ و برگی فشرده می باشند . در سمت مقابل جنگلی از درختان بلوط و راش که درختانی تنومند هستند و بعلت رطوبت بیشتر ضلع شرقی بوجود آمده اند . نکته جالب توجه این است که درختان بلوط این جنگل مختص ضلع جنوبی البرزند و در جنگلهای انبوه شمال یافت نمی شوند . میوه و برگهای این درختان از لذیذترین غذاهای دام و گوسفند به حساب می آیند . به همین دلیل این جنگلها طعمه گله داران و چوپانان و چرای بی رویه می شوند . اما بدلیل صعب العبور بودن هازار این دره هنوز از خطر گله ها در امان مانده و بیشتر دره های مجاور مورد هجوم دامها می باشند. کف دره و اطراف رودخانه مملو از درختان آلوچه وحشی و زرشک است . همچنین پوشش گیاهی دره نیز بسیار منحصر بفرد می باشد . انواع تره ها و گیاهان کوهی محلی که بسیار ارزشمند و دارای خواص دارویی و غذایی عالی هستند در آنجا رشد می کنند .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

نقشه شهرستان طارم

مشاهده با سایز اصلی روی آن کلیک کنید

نقشه شهرستان طارم

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

بررسي پوشش گياهي و ترسيم نقشه رويشي

110 صفحه، تصوير، جدول، نقشه، كتابنامه

پايان نامه (كارشناسي ارشد) -- دانشگاه تربيت معلم، 1376

در اين پژوهش براي حوضه آبخيز خانچاي در طارم علياي زنجان به مساحت 20243 هكتار، نقشه پوشش گياهي در مقياس 1/50000 تهيه شد و كليه گونه‌هاي موجود در منطقه جمع‌آوري و شناسايي گرديد. براي تعيين جوامع گياهي


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

طارم در ایران

طارم در ایران

طارم در ایران

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

زنان برنج كار در شاليزارهاي وسيع طارم

ميني بوس قرمز رنگ مدل 63 با صداي كشدار استارت تعميري اش روشن مي شود. راننده سر از پنجره بيرون مي كند و فرياد مي زند عجله كنيد. اين را البته با لهجه نيمه گيلكي مي گويد. ساعت شش عصر است، اما آفتاب تند هنوز پوست را مي سوزاند. با عجله دست و پا و صورت هاشان را در آب نهر مي شويند، مانتوهاشان را از داخل ساك ها و كيسه هاي نايلوني بزرگ در مي آورند، مي پوشند و مي دوند سمت ميني بوس قرمز با آن صندلي هاي رنگ و رو رفته و صداي گوشخراش اگزوزش. همه كه مي نشينند سه دستگاه ميني بوس از جا كنده مي شوند، سر بالايي خاكي را با سروصدا به سمت رستم آباد و استان گيلان ترك مي كنند. مسافران خسته عجله دارند براي زودتر رسيدن، برخي براي تدارك شام و برخي در آغوش كشيدن بچه هايشان كه يك روز ديگر را نزد پدر هايشان سپري كرده اند. ميني بوس هنوز بيش از سه كيلومتر از پنج كيلومتر جاده خاكي مزرعه به جاده اصلي را طي نكرده، چشم بيش از دو سوم مسافران را خواب پر مي كند. گردوخاك ناشي از حركت چرخ هاي ميني بوس بر سر و روي سنگ هاي كنار جاده ته نشين مي شود، آفتاب اما خيال غروب ندارد.
    
    
    
    شهرستان طارم استان زنجان در مجاورت استان گيلان قرار دارد و به دليل دارا بودن آب و هواي گرم و نيمه مرطوب تابستانه و معتدل و مرطوب زمستانه از مناطق مستعد توليد اكثريت محصولات زراعي از جمله برنج در سطح كشور محسوب مي شود. محصول برنج اين منطقه به دليل استفاده از آب سرد رودهاي فصلي كه از دو رشته كوه زنجان و طالش سرچشمه مي گيرند و نيز رودخانه بزرگ قزل اوزن از عطر و طعم خوشايند و مطلوبي برخوردار است. مزارع برنج منطقه در حاشيه رود قزل اوزن قرار دارند كه از غرب به سمت شرق جريان دارد. عمده ارقام برنج مورد كشت در طارم عبارتند از: صدري، صدري درام، صدري گوهر، علي كاظمي و هاشمي. بنا بر گفته مدير جهاد كشاورزي شهرستان طارم در سال جاري مجموع مساحت شاليزارهاي شهرستان به حدود 900 هكتار بالغ شده كه نسبت به سال گذشته بيش از 10 درصد افزايش نشان مي دهد. شالي به دو روش كشت مستقيم و كشت نشاء كشت مي شود و روش نشاء در صورتي است كه شالي به عنوان كشت محصول نوبت دوم پس از محصولاتي چون جو، كلزا يا سير مورد كشت و كار قرار گيرد، در غير اين صورت دانه هاي شلتوك به صورت مستقيم در كيل هاي آماده شده پاشيده مي شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

رودخانه های شهرستان طارم

بعد از رودخانه پرآب و دائمی قیزیل اؤزن که  نماد حیات  و سزسبزی طارم  است  رودخانه های  فصلی متعدی این شهرستان را سیراب می کند. 
آب بر:یک رودخانه تقریبا دائمی به طول 20کیلومتر وشیب متوسط 11درصداست که در شهرآب بر در مرکز شهرستان طارم جاری است. 
آغ زوج چای: یک رودخانه فصلی به طول  32کیلومتر و شیب متوسط 7 درصد است که در مسیر شمال خاور در محدوده شهرستان طارم جاری است . رودخانه آغ زوج چای در مسیر عبوری خودروستاهای پرانقور ،گیلان کشه و هندزمین را سیراب می کند. 
چمن گین : یک رودخانه دائمی به طول 20 کیلومتر و شیب متوسط 4/9 درصد است  که  دارای سیر جنوبی و در محدوده شهرستان طارم جریان دارد. 
سیاه رود:یک رودخانه دائمی به طول 25 کیلومتر و شیب متوسط 5/7درصد است که در روستای درام در محدوده شهرستان طارم جریان دارد سیاه رود با نام«دره به سوی جنوب باختری سرازیر می شود». 
قلات : یک رودخانه  فصلی  به درازای33  کیلومتر و شیب متوسط  6درصد است که در محدوده شهرستان طارم جریان دارد و در مسیر  عبوری خود از روستاهای چاگلان ، علی آباد ، چیلان در ،  ابراهیم آباد ،کهیا ، قلات و سانسیز عبور می کند.

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

بررسی توريسم كشاورزي در طارم

شهرستان طارم باتوجه به برخورداري از مواهب طبيعي و توانمنديهاي موجود در بخش كشاورزي از جمله باغهاي ميوه و كشتزارهاي فراوان، موقعيت لازم در زمينه گردشگري كشاورزي را دارد.

گردشگري روستايي براي توصيف انواع گردشگري در نواحي روستايي استفاده مي شود و ميهمان سرا، رستوران و مكانهاي توقف و استراحت روستا را شامل مي شود.

توريسم كشاورزي نوعي گردشگري است كه گردشگر با خانواده هاي كشاورز زندگي كرده و در مورد فعاليتهاي كشاورزي چيزهايي مي آموزد يا در يك كشتزار حاره اي زندگي كرده و در مورد حيات وحش و فعاليت در آن منطقه مطالبي را مي آموزد.نخستين كساني كه از توريسم روستايي سود مي برند، بايد كشاورزان باشند. توريسم، سرمايه شهري را به سادگي انتقال مي دهد و موجب درآمدزايي روستاييان مي شود.از نمونه هاي توريسم كشاورزي مي توان به طرح آبي براي توسعه شبه جزيره آكاماسي در قبرس و همچنين طرح پارك گردشگري در كشور مالزي اشاره كرد كه از نمونه هاي موفق يك پارك كشاورزي است.

شهرستان طارم نيز به لحاظ برخورداري از مواهب طبيعي و توانمنديهاي لازم براي ايجاد سياست هاي توريسم كشاورزي، از موقعيت خوبي در اين زمينه برخوردار است.

وجود مزارع زيبا و باغهاي ميوه در بيشتر مناطق روستايي شهرستان طارم و همچنين چشم اندازهاي زيبا از محصولات باغي از جمله گيلاس و انار در روستاي شيب و محصولات كشاورزي مختلف همچون فندق در روستاهاي قاضي بلاغي، چرزه، لهنه، وزرده، هزار رود، ده بهار، برنج در بيشتر نقاط روستايي حاشيه رودخانه قزل اوزن، زيتون در شهر آببر و روستاهاي گيلانگيشه، گيلوان، هندي كندي و بادام زميني در بيشتر روستاهاي بخش چورزق، محصول انجير در روستاي كلوچ و زردآلو در روستاي كلئيم، انار در روستاي جيا و بسياري از محصولات كشاورزي ديگر در طارم مي تواند چرخه اقتصاد منطقه را در اين زمينه به حركت در آورد.

در ايران هم مي توان با يك طرح جامع توريسم كشاورزي به شناسايي دقيق استعدادهاي گردشگري كشاورزي در مناطق مختلف كشور پرداخت.

اما اين آغاز كار است، چرا كه پس از تهيه شناسنامه توريستي براي هر استان، بايد براي تك تك محصولات با توجه به موقعيت جغرافيايي خاص آن نقشه تهيه كرده و آن را بصورت يك طرح جامع درآورد.

به عبارت ديگر كشت محصولات نيشكر در استان خوزستان مي تواند به صورت يك طرح جامع گردشگري براي ديدن نيشكر و مسايل كشاورزي مورد توجه قرار گيرد، در شهرستان طارم نيز بهترين محصولات كشاورزي را مي توان بصورت يك طرح جامع در نظر گرفت، طرح جامع زيتون مي تواند يكي از طرحهاي سازنده براي رونق اقتصادي كشاورزي منطقه باشد.

طرح جامع توريسم زيتون عنواني است كه مي تواند به صورت جزيي اما دقيق و منطقي در مناطقي كه اين محصول كشت مي شود مورد بررسي قرار گرفته و براي آن شناسنامه توريستي تهيه شود، بطوري كه در اين زمينه تك تك محصولات روستاهايي كه به كشت زيتون اشتغال دارند، بايد با توجه به حجم جمعيتي آنان و نيز مسائل آموزشي كشت و عمل آوري آن، از طريق علمي به صورت ارائه بروشور براي گردشگران ارائه شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

انتقاد رئیس شورای شهر آببر از فرماندار طارم

فرماندار طارم هیچ تعاملی با شورای شهر جهت حل مشکلات مردم و منطقه ندارد.متأسفانه وی خدمت را با فعالیت حزبی سیاسی اشتباه گرفته است.

 گروه خبر ـ عدم تعامل سعید حسینی، فرماندار طارم با اعضای شورای شهر آببر منجر به انتقاد از وی شد. رئیس شورای شهر آببر گفت: فرماندار طارم هیچ تعاملی با شورای شهر جهت حل مشکلات مردم و منطقه ندارد. جواد صفری برخورد حسینی با شورا را سیاسی خواند و تصریح داشت: متأسفانه وی خدمت را با فعالیت حزبی سیاسی اشتباه گرفته است. رئیس شورای شهر آببر ضمن تأکید به برخوردهای سیاسی فرماندار با اعضای شورا گفت: ایشان حتی اجازه حضور اعضای شورا را در جلسات این شهرستان نمی‌دهد. وی این برخورد حسینی را به دور از شعارهای عدالت‌محورانه دولت دانست و افزود: خدمت به مردم هیچ حزب و گروهی را نمی‌شناسد و درست نیست که منافع عام را فدای منافع شخصی و گروهی خود بکنیم.
عضو شورای شهر آببر با اشاره به اینکه در سفر هیئت دولت به زنجان اعضای شورا این برخوردهای فرماندار را در نامه‌ای به رئیس جمهور گزارش کردند افزود: اکنون فرماندار با در دست داشتن آن نامه از تک‌تک اعضای شورا نسبت به برخورد و شکایتشان توضیح می‌خواهد.
صفری از استاندار زنجان خواست که ضمن توجه بیشتر به شهرستان محروم طارم به برخوردهای فرماندار و سیاسی‌کاریهای وی رسیدگی کند.
این عضو شورا در ادامه به تأخیر پرداخت حقوق و مزایای کارگران شهرداری آببر اشاره کرد و اظهار داشت: متأسفانه شهرداری روزهای سختی را می‌گذراند و از چهار، پنج ماه پیش به دلیل کسری درآمدها، حقوق کارگران عقب افتاده است. صفری گفت: برای تأمین حقوق کارگران با نهادهای مختلف ذی‌ربط دولتی مکاتبه کرده‌ایم که تا به امروز نتیجه‌ای در پی نداشته‌ است.
وی گفت: شهرداری آببر تا زمانی که نتواند درآمدی مستمر داشته باشد با این مشکلات گریبانگیر خواهد بود.

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

بيش از يكصد تن عسل در شهرستان طارم توليد شد

در سال جاري از 14 هزار و 345 كلني كندوي مدرن و 170 كلني كندوي بومي در شهرستان طارم 107 تن عسل توليد شد.
در سال جاري از 14 هزار و 345 كلني كندوي مدرن و 170 كلني كندوي بومي مقدار 107 تن عسل استحصال شده كه اين ميزان توليد 15 درصد نسبت به سال گذشته افزايش داشته است.
وي، افزود: اين در حالي است كه پتانسيل توليد و حد انتظار استحصال عسل از اين تعداد كندو و مقدار 150 تن بوده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

يكهزار و ‪ ۵۰۰‬هكتار از اراضي شهرستان طارم محصول سير كشت مي‌شود

ازاين ميزان سطح زيركشت، امسال ‪ ۶۰‬هزار تن محصول سير برداشت شود.

تعداد بهره‌برداراني كه تاكنون اقدام به كشت محصول سير نموده‌اند را يكهزارو ‪ ۳۵۰‬نفر می باشد. باتوجه به‌كيفيت بالاي محصولات كشاورزي اين شهرستان،بيشتر محصول‌سير توليدي طارم، علاوه‌بر مصرف داخلي به‌برخي از كشورها از جمله روسيه صادر مي‌شود.

سير علاوه بر مصرف خوراكي به صورت تازه، در توليد فرآورده‌هاي غذايي نقش مهمي دارد ، مصرف سير در درمان بيماريهاي فشار خون، قلبي، كاهش كلسترول خون و دستگاه گوارش تاثير بسزايي دارد.

ارقام محصول‌سير توليدي شهرستان طارم شامل سير محلي، صورتي، قرمز و محلي آذرشهر مي‌باشد.

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

معرفی طارم به قلم علی درامی

شهرستان طارم از شمال به استان های گیلان و اردبیل، از جنوب به شهرستان ابهر و استان قزوین، از خاور به شهرستان رودبار)استان گیلان) و دریاچه سد سفیدرود و از باختر به شهرستان زنجان محدود می شود. این شهرستان از نظر جغرافیایی در 48 درجه و 30 دقيقه تا 49 درجه و 15 دقيقه درازای خاوری و 36 درجه و 41 دقيقه تا 37 درجه و 12 دقيقه پهنای شمالی قرار گرفته است. مرکز شهرستان نيز از نظر جغرافيايی در 48 درجه و 58 دقيقه درازای خاوری و 36 درجه و 55 دقيقه پهنای شمالی و ارتفاع 650 متری از سطح دريا واقع شده است. شهرستان طارم در شمال خاوری استان زنجان واقع شده و مرکز آن آب بر نام دارد و این نام به این دلیل که شهر در بریدگی رودخانه قزل اوزن واقع شده است به این منطقه اطلاق شده است. بر اساس سرشماری سراسری سال 1375 جمعیت شهرستان طارم 43،460 نفر برآورد شده که از این تعداد 4338 نفر در شهر آب بر ساکن بوده اند.

شهرستان طارم به علت طبیعت زیبا و شباهت آب و هوایی به مناطق شمالی کشور از زیباترین و منحصر به فردترین مناظر و چشم اندازهای طبیعی برخوردار است. پیشینه تاریخی و قدمت طولانی منطقه نیز به کمک طبیعت زیبای آن آمده و شهرستان طارم را از نظر ظرفیت های بالقوه جهانگردی غنی كرده است. این منطقه از جاذبه های طبیعی و مکان های تاریخی با ارزشی برخوردار است که در صورت توجه‌بیش تر و فراهم كردن امکانات رفاهی و گردشگری برای بازدیدکنندگان و معرفی صحیح این منطقه زیبای استان، قابلیت رشد و توسعه بسیار زیادی را در زمینه اکوتوریسم (طبیعت گردی) و توریسم فرهنگی خواهد داشت. چشمه های آب معدنی، رودخانه های متعدد دایمی و فصلی، جنگل ها و آبشارهای زیبای داخل جنگل ها، روستاهای ییلاقی و زیبایی که در دره های ارتفاعات طارم واقع شده اند، غار خرمنه سر که از غارهای معروف استان است، قلعه های تاریخی و باستانی که قدمت آن ها به دوران پیش از اسلام می رسد و گواهی بر قدمت سکونت در این ناحیه هستند و امام زاده هایی كه تقدس خاصی در میان مردم دارند، برخی از مکان های با ارزش گردشگری و شناخته شده در شهرستان طارم را تشکیل می دهند. به نظر می رسد که در صورت برنامه ریزی صحیح و لحاظ كردن پتانسیل بالای منطقه در برنامه ریزی های صنعت توریسم استان، شهرستان طارم در زمینه جلب توریست و رونق این صنعت به خصوص در زمینه اکوتوریسم (طبیعت گردی)، گوی سبقت را از سایر مناطق استان برباید و به جایگاه واقعی خود دست یابد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

جاذبه هاي گردشگري شهرستان طارم ناشناخته مانده است

ايرنا: مسافران نوروزي مي گويند: استعداد، قابليت و جاذبه هاي گردشگري شهرستان طارم از توابع استان زنجان براي مردم ايران ناشناخته مانده است .
اين افراد در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزودند: درصورت توجه به مقوله گردشگري اين شهرستان، علاوه  بر ايجاد اشتغال، زمينه  ارزآوري خوبي براي منطقه فراهم مي شود.
مجتبي اسدي گفت: شهرستان طارم يکي از مناطق زيباي کشور است که به دليل استعداد کشاورزي و دامپروري، حاصلخيزي اراضي و برخورداري  از شرايط خوب اقليمي، به عنوان "هندوستان ايران" معروف است.
وي افزود: اين شهرستان در خصوص جاذبه ها و پتانسيل هاي طبيعي و گردشگري، جايگاه خوبي در بين مناطق ديدني کشور دارد.
احمد حيدري ديگر مسافر نوروزي شهرستان طارم گفت: اين شهرستان به  لحاظ وسعت منابع طبيعي، يکي از شاخصه هاي استان زنجان محسوب مي شود .
به گفته  وي، کيفيت محصولات باغي و زراعي اين شهرستان به  ويژه محصول برنج و زيتون منطقه از شهرت جهاني برخوردار است.
وحيد نظري يکي ديگر از مسافران نوروزي گفت: بازديد از پديده هاي زيباي طبيعي شهرستان طارم مي تواند تاثير بسزايي در شادابي، آرامش روحيه، تمرکز اعصاب و آسايش فکري گردشگران داشته باشد.

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

تصویر زیبا از ییلاق های طارم

ییلاقات طارم

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

پوشش گیاهی و جانوری و محصولات

پوشش گياهي :

از عمده گياهان جنگلي در طارم مي توان از گونه هاي ارس كوهي ، زرشك ، بلوط، سرو ، زالزالك ،كاج ، داغداغان ، سياه تلو صنوبر و.... نام برد.

پوشش جانوري :

از گونه هاي جانوري مي توان به قوچ ، ميش ، خرس ، پلنگ ، گربه وحشي ، گــراز، كبك ، عقاب ، بز كوهي ، شغال ، روباه، لك لك اشاره كرد .

از جمله محصولات اين شهرستان عبارتند از : زيتون كه از جايگاه ويژه اي در كشور برخوردار بوده واز ساير محصولات باغي مي توان انجير ، فندق ،گيلاس ، انار ، انگور ، گردو ، به وگلابي و.... ومحصولات زراعي متنوعي در اين شهرستان توليد مي گردد كه از جمله مي توان سير ، پياز ، كرفس ، طالبي ، نخود، عدس ، لوبيا ، برنج ، سيب زميني ، باقلا، گوجه فرنگي ، خيار و... اشاره كرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

تعدادي ازمسير هاي كوهپيمايي شهرستان طارم

1-غارنوردي وكوهپيماي خرمنه سر :

واقع در قسمت شمالي روستاي ده بهار ( شاه نشين ) در كمر كوه با مناظر زيباي اطراف آن وبا دو ورودي ودو غار مجزا غاركوچك و غار بزرگ و با قنديل هاي بسيار زيبا ، مسير كوهپيمايي از روستاي ده بهار شروع مي شود.

2-سد طبيعي باكلور :

بالاتراز سد كرد آباد براثر رانش كوه توسط زلزله سال 69 ايجاد شده كه در 15كيلومتري شمال غربي آب بر ودر پايين دست چشمه معروف كوثره قرار دارد.

3-سد كرد آباد :

نزديكي آب برواقع در قسمت شمالي رودخانه قانقلي چاي كه به صورت طبيعي در زلزله سال 69 بوجود آمد

4- يخچالهاي طبيعي وليدر:

در مسير روستاي انذر ، شيت ،وليدربا مناظري بسيار زيبا قرار داردو از طريق روستاي دگاه زنجان نيز قابل دسترسي مي باشد.

5-آبشار وامامزاده وزنه سر:

اين مسير نرسيده به درام از جاده اصلي جدا شده به سمت شمال پس از عبور از روستاي وزنه سر به محل مورد نظر مي رسد .

6- جنگلهاي ولوار بالاي روستاي چرزه

7- مسير آب بر به قلعه رودخان

اين مسير از آب بر شروع شده كه پس از طي مسير از ييلاقات ديزاب وواجارگاه ودايله سروبا يك شيب تند بطرف پايين وبه سمت قلعه قابل دسترسي است .اين مسير داراي چمنزارهاي طبيعي با چشمه ساران فراوان و جنگلهاي انبوع بوده كه يكي از معروفترين مسير هاي كوهپيمايي در سطح كشور مي باشد
قلعه تاریخی رودخان یکی از زیباترین قلعه‌های ایران است که بر بالای کوه بلندی به همین نام بنا شده است .شگفتی این قلعه راه ورودی آن است به طوری که بجز صعود از دیواره بلند و کم شیب کوه راه دیگری برای دسترسی ندارد.ب بر به قلعه روخان

8- مسير روستاي جمال آباد به ماسوله

اين مسير از روستاي جمال آباد در قسمت شمالي شهر آب بر شروع شده كه پس طي مسير ي با صفا وكوهستاني همراه با چشم اندازي زيبا به شهر تاريخي ماسوله مي رسداين مسير از معروفترين مسير هاي كوهپيمايي


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

مصوبات شوراي اداري شهرستان طارم

در جلسه شوراي اداري شهرستان طارم مقرر شد عمليات اجرايي شركت هاي تعاوني طرح توسعه باغات زيتون در حاشيه رودخانه قزل اوزن و چگونگي استقرار صنايع تبديلي تسريع يابد ،جابجايي روستاي زاجگان و سرريز جمعيتي روستاي زاچكان در زمين هاي حاشيه امامزاده محمد ماهوري ، اختصاص اعتبار آسفالت خيابان انتظام و ساختمان آتش نشاني ،جابجايي تيرهاي روستاي چورزق ، ايجاد راه ارتباطي روستاي زاچكان از سه راهي شيت ، احداث 3سوله در دست ساخت ورزشي توسط اداره تربيت بدني از قبيل سالن ورزشي سرپوشيده بانوان آببر ، سالن استخر سرپوشيده مركز شهرستان ، سالن سرپوشيده روستاي دستجرده. بهسازي راه ارتباطي روستاهاي گماندشت ، ميرزاخانلو ، از سه راهي درام تا كماندشت ، مطالعه پل ورودي شهر آببر از مسير گيلوان- آببر ، تبديل و ارتقاء دهستان گيلوان به بخش با مركزيت روستاي گيلوان ، تسريع احداث ساختمان آموزشي دانشگاه پيام نور واحد طارم تكميل ساختمان اداري مديريت جهاد كشاورزي .  تخصيص اعتبار به منظور رفع مشكل فضاي اداري بخشداري، مقرر شد اعتبار به شهرستان طارم از محل مناطق محروم جمعا 4500 ميليون ريال به پروژه هاي بهسازي و آسفالت راه روستاي چمله 2000 ميليون ريال بهسازي و آسفالت راه ارتباطي هزاررودعليا 1500ميليون ريال ، تامين آب شرب روستاي گيلوان 500 ميليون ريال و تامين آب شرب روستاي سرخمشه 500 ميليون ريال ، احداث سرويس هاي بهداشتي مدارس 13 آموزشگاه و حصاركشي 35 آموزشگاه. مطالعه و امكان سنجي زيرساختهاي گردشگري محدوده يخچال طبيعي وليدر

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

زیتون

کشت زیتون در ایران

این گیاه حدود 600 سال پیش هم زمان با مهاجرت گروهی از کردان کرمانجی از حلب سوریه به منطقه رودبار وارد شد.اين درحالي است كه "ناصرخسرو"درسفرنامه خودازوجود زيتون درطارم سخن گفته است.

خواص درمانی زیتون

زیتون نقرس و رماتیسم را درمان می‌کند ، برگ زیتون با اثر مقوی درمان کننده فشار خون و زخم‌های عفونی است. شیرابه‌ای قندی تحت نام (مان زیتون) از ساقه این درخت ترشح می‌شود که مصرف خوراکی دارد. ...........

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

نامه وارده-تضییع حق داوطلبان متقاضیان تحصیل دانشگاههای پیام نور در شهرستان طارم


تضییع حق داوطلبان متقاضیان تحصیل دانشگاههای پیام نور در شهرستان طارم

گسترش آموزش عالی در کشور یکی از ارکان توسعه علمی، رشد اجتماعی، شکوفایی استعدادها و زمینه‌ساز خلاقیتهای انسانی است. با توجه به اینکه آموزشهای متعارف و جاری برای برقراری این رکن مهم کافی نیست، دانشگاه پیام نور طبق اساسنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی تأسیس شده است.
از این رو دانشگاه پیام‌نور به منظور توسعه برنامه‌های آموزشی، دسترسی مناسب داوطلبان به آموزش عالی و تحقق آموزش برای همه، در همه جا و در همه وقت و جلوگیری از مهاجرتهای تحصیلی، نسبت به ایجاد مراکز و واحدهای مختلف در فواصل جغرافیایی و جمعیتی مناسب اقدام کرده است.
داوطلبان شیوه نیمه حضوری(همان روش مرسوم) دانشگاه پیام نور می‌توانند با توجه به محل تولد، محل سکونت، محل اشتغال و اقامت و یا محل اخذ مدرک تحصیلی با توجه به ضوابط زیر نسبت به انتخاب رشته‌های موجود در شهرستان یا بخشهای زیر پوشش مرکز یا واحد دانشگاهی اقدام نمایند:

1) محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخر دوره متوسطه داوطلب در شهرستان یا بخشهای زیر پوشش مرکز یا واحد دانشگاهی طبق جدول دفترچه کنکور سراسری.
2) دو سال آخر اقامت داوطلب به صورت پیوسته در شهرستان یا بخشهای زیر پوشش مرکز یا واحد دانشگاه طبق جدول دفترچه کنکور سراسری.
3) محل تولد و سال آخر اقامت داوطلب در شهرستان زیر پوشش مرکز یا واحد دانشگاهی و در صورت شاغل بودن بر اساس شهرستان محل خدمت.
نکته مهم: معیار اصلی برای اینکه داوطلبان ساکن یک شهرستان بتوانند رشته های موجود در واحد دانشگاهی شهرستان دیگر را انتخاب کنند این است که حداکثر فاصله این دو شهرستان از هم باید از 120کیلومتر بیشتر نباشد.
با توجه به مطالب فوق، آنچه که بعد از اتمام انتخاب رشته کنکور سراسری موجب نوشتن این مقاله شد این است اینجانب هنگام انتخاب رشته کنکور سراسری به داوطلبان ساکن شهرستان طارم خدمات راهنمایی و مشاوره تحصیلی ارائه می‌دهم به هنگام انتخاب رشته‌های پیام نور با مشکلاتی مواجه می‌شوند، بدین صورت که احساس می‌شود به صورت سهوی حق آنان ضایع می‌شود. عمده‌ترین مشکل این است که در استان زنجان فقط داوطلبان ساکن شهرستان طارم نمی‌توانند رشته های موجود در مرکز پیام‌نور استان خود را انتخاب نمایند، در حالی که(خوشبختانه) داوطلبان شش شهرستان دیگر استان (به غیر از طارم) از چنین حقی برخوردارند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت   توسط اسماعیل محمدی  | 

مطالب قدیمی‌تر